Faial
Faja do Belo se s námi rozloučila nádherným východem slunce, který přešel rovnou v mrholení. Čekala nás poslední dramatická cesta ještě menší čtyřkolkou než včera, protože ta normální se už na utrženou cestu po dešti nevešla.
V úterý byl na řadě poslední trajekt. Teď už budeme mezi ostrovy jenom létat. Nejdřív jsme k němu museli ale dojet přes obvyklé živé překážky 🙂.
Dopoledne jsme ještě stihli procházku po Velasu.
I hora Pico na protějším ostrově se ukázala...
A pak už couvat na trajekt. Trajekty se nám nakonec velmi osvědčily, s jedním půjčeným autem jsme zvládli tři ostrovy🙂. První trajekt jsme měli přes Directferries, což se úplně neosvědčilo (vzhledem k častým změnám, které jsou tu díky počasí obvyklé, je lepší vše řešit operativně na místě). Další jsme měli přímo od Portugalců, https://www.atlanticoline.pt/, a bylo to OK, dokonce i s jiným autem, než jsme původně měli mít.
Velasu a Sao Jorge jsme už jen zamávali a se zastávkou v Sao Roque na ostrově Pico jsme se vrátili zpět na Faial. Cestou se nám dokonce ukázalo i hejno delfínů!
Pozdní oběd byl v Hortě v Peter Cafe Sport, vyhlášeném baru, kde se víc jak 100 let schází jachtaři z celého světa a který má i vlastní poštovní známky.
A pršelo celou noc, takže vyprané prádlo (ano, je tu i pračka!) se nám venku pěkně vyplajchovalo😁.
Kvůli dešti jsme ráno zvolili program autoturistického poznávání ostrova.
Celé dopoledne jsme nakonec strávili v Capelinhos, kde v roce 1957 vznikla nová sopka, zdokumentovaná takřka v přímém přenosu a ostrov se tak zvětšil o 2 km2.
Maják přežil, původně ale stál jako každý správný maják na útesu nad mořem. Dnes by okolní krajina mohla účinkovat ve sci-fi z jiných světů.
I návštěva vulkanologického muzea a majáku stála za to. Taky trochu jako sci-fi🙂.
Před dalším průzkumem jsme se samozřejmě museli posilnit vydatným portugalským obědem (na večeři už nikdy nedojde🙂).
A přes několik vyhlídek dál.
Ještě jsme se zastavili v Praia do Almoxarife, kde je jedna z mála opravdových pláží, sice s černým pískem, ale aspoň nějakým. Asi proto se tu vylodili jedni z prvních osadníků 🙂.
Ale ty šutry tu taky nechybí...
Pak už jen Jardim botánico do Faial, tedy botanická zahrada. Také krutě mimo sezónu, nikde nic a nikdo nikde, ideální doba pro nás 🙂.
A za nevím kolikáté přeháňky vnitrozemím zpět do Varadoura.
Komentáře
Okomentovat