Jak se pere s Peru
Ovšem naposled jsme byli s cestovkou asi před 16 lety, takže to byl pro nás skoro krok do neznáma 🙂.
Setkání na letišti proběhlo v pohodě, jen nás ostatní spolucestující zaskočili velikostí svých zavazadel (co v těch obrovských loďácích asi mají?). Podle programu jsme měli být pořád v pohybu, takže jsme jako obvykle vyrazili jen s příručním zavazadlem. A hned jsme byli po zásluze potrestáni, nejdříve jsme si kvůli letenkám, které jsme dostali až na letišti, museli stejně vystát dlouhou frontu na odbavení a o čekání na zavazadla ostatních po příletu do Peru ani nemluvím...
Důležité je, že let jsme přežili, já hlavně díky filmům, protože spát se nedalo, bylo to fakt dlouhé a stísněné. Vzlétli jsme v 19.40 směr Madrid, naštěstí bez výrazného zpoždění, protože na přestup bylo jen něco málo přes hodinu. Proběhli a projeli jsme tedy madridské letiště na opačný konec k letadlu do Limy a kolem šesté ráno jsme už stepovali u kufrů a pak u odbavení na další let, tentokrát do Cuzca. Zdálo by se tedy, že let netrval ani tak dlouho, ale je nutné připočíst ještě 7 hodin časového posunu...
Souběžně s přesunem probíhalo seznámení s naší skupinkou. I s průvodkyní je nás celkem 12.
Dvě Kámošky Cestovatelky, Bělák a Šedák, páreček Hlavička a Kulička a "Liliana" (podle naší bývalé sousedky) jsou téměř všichni (+ -) vrstevníci seniorské Vedoucí. No a zbývající Rázňačka s Nemluvkou jsou asi o generaci mladší.
V Cuzcu jsme nasedli do čekajícího mikrobusu a naše peruánská cesta konečně začala naplno.
Historické centrum Cuzca (https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Cuzco) je poměrně malé a rozhodně stojí za prohlídku.
Cuzco je opravdu turistické centrum, pouliční prodejci a restaurační naháněči se překřikují, všude plno lidí. Historické město z doby španělských dobyvatelů se stavbami že 16. století není příliš velké, projde se pohodlně pěšky, jen je třeba počítat s převýšením. V nadmořské výšce kolem 3 300 metrů je každá ulice nebo schody do kopce znát.
V Cuzcu proběhlo i naše první seznámení s jihoamerickými hotely, kterým často chybí okna do ulice. Pro nás zvyklé na otevřený prostor, jsou pokoje spíše jako kobky. Většina hotelů má vnitřní nádvoří s pavlačemi, často plné květin a pokoje s okny na chodbu. Na nádvoří nebo u recepce občas stojí na stolku termoska s horkou vodou a miska s lístky koky. To proti výškové nemoci. A musím říct, že to fakt pomáhá😁.
V Cuzcu se k nám na pár dní přidal peruánský průvodce, od něhož jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí a který mluvil tak krásně španělsky, že když jsme se zaposlouchali, měli jsme skoro pocit, že rozumíme😁. Rozhodně nás setkání s ním povzbudilo v pokračování ve studiu španělštiny!
Z Cuzca jsme pokračovali na posvátné místo Inků Sacsayhuaman.
Prohlédli jsme si "incké lázně" Tambomachay (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tambomachay).
A po tajném indiánském obřadu jsme se prošli kolem terasovitých políček v Pisacu.
Komentáře
Okomentovat